Blog

Dzieci w samochodzie – jak się przygotować?

Powiększenie rodziny to wspaniałe wydarzenie, które wiele zmienia w życiu. Niezależnie od tego, czy są to narodziny pierwszego, czy kolejnego dziecka, należy przygotować się do nich odpowiednio. Wiele osób decyduje się wówczas na zmianę auta na bardziej rodzinne, jednak każdy samochód można przystosować do przewozu dzieci. Częstym błędem popełnianym przez kierowców jest przewożenie małego dziecka w nosidełku ustawionym na przednim siedzeniu, tyłem do kierunku jazdy. Stwarza to duże niebezpieczeństwo, ponieważ przy jakiejkolwiek kolizji może nastąpić aktywacja poduszki powietrznej. Obecnie przepisy precyzują wymogi przewożenia dzieci w fotelikach. Dotychczas kryterium był wiek – powyżej 12 lat, jednak obecnie bierze się pod uwagę wzrost dziecka. Może być ono przewożone bez fotelika, jeśli ma co najmniej 1,50 m wzrostu. Zgodnie z tą regułą korzystanie z fotelika może być niezbędne nawet do osiągnięcia pełnoletności. Przed zakupem fotelika konieczne jest sprawdzenie modelu i jego dopasowania do samochodu; nie w każdym samochodzie można zamontować dowolny fotelik. Poza fotelikiem koniecznością są oczywiście zapięte pasy bezpieczeństwa. Dzięki temu zyskujemy pewność, że dziecko jest bezpieczne nie tylko podczas dłuższych przejazdów, ale również w czasie poruszania się po mieście.

Kolejnym ważnym aspektem jest także zabezpieczenie wnętrza samochodu.

Im młodsze dziecko, tym łatwiej o rozmaite plamy oraz zabrudzenia. W przypadku samochodów rodzinnych wnętrza są wykończone materiałami łatwymi do wyczyszczenia, jednak coraz więcej osób decyduje się na skórzane siedzenia. Specjalne pokrowce zapewniają wygodę dziecku oraz jednocześnie chronią wnętrze samochodu. Motoryzacja to nie tylko samochód i kierowca, ale również
pasażerowie – w tym dzieci. W trosce o ich wygodę i komfort podróży, w szczególności podczas dłuższych wyjazdów warto zapewnić im trochę rozrywki. Pomocne mogą być audiobooki o treści dostosowanej do najmłodszych, specjalne płyty z piosenkami oraz proste gry towarzyskie. Posiadacze tabletów mogą także zdecydować się na specjalny uchwyt, za pomocą którego można wygodnie i bezpiecznie przymocować ekran. W ten sposób dzieci mają możliwość obejrzenia ulubionego filmu animowanego również podczas podróży, co sprawi, że mniej uwagi będą poświęcać niedogodnościom czy długości trasy.